еализацията ми като инженер започна в Завода за електронна и нестандартна апаратура в Добрич, където работих 13 години. Започнах като монтьор и преминах през всички стъпала до заместник-директор. ЗЕНА беше много модерен завод и най-големия производител в света на селскостопанска електроника, основно за съветския пазар, като годишния брой на произвежданите системи достигна 250 000. В последствие беше създадено българо-съветско акционерно дружество "Агроавтоматика", на което бях генерален директор.
През 1991 г. заедно с мои колеги създадохме частна фирма "ЕОС", на която бях президент. Започнахме с производство на банкова техника - машини за броене на банкноти, електронни информационни табла и друга техника. На Пловдивския панаир фирмата получи три златни медала за изделията си. В последствие фирмата се разрастна и се превърна в холдинг от осем дружества в различни области на производството, развоя, финансите, земеделието, рекламата.
-
Заводът за електронна и нестандартна апаратура (ЗЕНА) беше специализиран за производство на електроника за селскостопански машини, основно за трактори, сеялки, комбайни съветско производство. В завода работеха над 1500 души.
-
Към 1980 г. основните изделия на ЗЕНА бяха съветско-българска разработка и се произвеждаха в серии по десетки хиляди системи годишно.
-
Настройчиците на системите бяха елитната част от работещите в завода.
-
ЗЕНА претърпя няколко разширения и модернизации. Това се правеше с участието на целия персонал на завода.
-
В новия корпус на завода условията за работа на монтажниците бяха отлични.
-
През 1987 г. ЗЕНА беше посетена от дипломатическия корпус. В процеса на подготовката за посещението беше извършена значителна технологична модернизация. Тодор Живков провери лично състоянието на завода преди посещението на корпуса.
-
Заводът имаше модерен цех за производство на печатни платки.
-
Ново оборудване получиха настройчиците на системи.
-
Заводът имаше собствени цехове за химически покрития, за изработка на инструменти, на кабелни форми, на датчици, лазерно разкрояване на метал, шприцване на пластмасови изделия, щанцоване и пресоване на листов материал.
-
ЗЕНА си партнираше с английската фирма RDS, която спонсорираше клуб за делта планеризъм. По време на мое посещение на фирмата летях за първи път на делта планер.
-
Фирма ЕОС е регистрирана на 13.7.1990 г. - петък, едно предизвикателство срещу фатализма. Сградата на ЕОС беше изградена чрез преустройството на стара изоставена производствена сграда.
-
Стаята на президента на ЕОС в новата сграда.
-
Започнахме с производство на банково оборудване и редовно участвахме в Пловдивския панаир, за да рекламираме дейността си. Щанд на ЕОС на панаира.
-
За изделията си, представени на Пловдивския панаир, получихме три златни медала. Първият е за банкнотоброячната машина, която произвеждахме.
-
Обновената модификация на машина за броене на банкноти.
-
Освен банкнотоброячни машини, произвеждахме електронни валутни табла, чекери за проверка на банкноти, дори цели банкови клонове.
-
Оранжерията на ЕОС-Агра, една от дъщерните фирми на ЕОС.
-
В производствената листа влизаха разнообразни консервирани плодове и зеленчуци, които изнасяхме извън страната.
-
Рекламната къща ЕОС се специализира във външна реклама и е широко представена с изделията си в страната.
-
1995 г. - Тържеството по случай петата година от основаването на ЕОС.
-
Избиран съм за председател на Временния изпълком 1990-1991 г. и кмет на Добрич през мандатите 1995 - 1999 г. и 1999 - 2003 г. , както и за общински съветник 1991-1995 г. и 2003 - 2007 г.
-
Като кмет съм преминал многобройни обучения по местно самоуправление и модерно обслужване на гражданите. Обучение в САЩ, организирано от "Инициатива местно самоуправление" на USAID.
-
Община Добрич въведе многобройни нови практики в работата си с гражданите, бизнеса и неправителствените организации. За постиженията си получихме първия в България Флаг на честта на Съвета на Европа.
-
Имах изключителната привилегия да посрещна мъдреца Петър Увалиев като кмет на Добрич.
-
Изградихме най-модерния в България за времето си Център за услуги и информация и изцяло реорганизирахме услугите за гражданите и бизнеса.
-
Завършихме многогодишни обекти и изградихме нови, въпреки острия недостиг на средства. Откриване на Дома за стари хора.
-
С подкрепата на общината "Добрички панаир" се превърна в най-голямото селскостопанско изложение в България и достигна през 2003 година 197 изложители на над 5000 м2 изложбена площ.
-
В 19-те общински училища изградихме 29 компютърни кабинета. Присъединяване на Добрич към инициативата "Градове в Интернет" по време на Конференция по електронно управление в Полша.
-
1997 г. - Община Добрич беше домакин на Първото Общо събрание на Националното сдружение на общините и инициатор и организатор на Първата годишна среща на местните власти през 2002 г.
-
Работих с един и същи екип и през двата си мандата. Свързваше ни освен напрегнатата работа, приятелството, което създадохме помежду си и чувството за хумор. На тази снимка правим "инсталация" как посочваме бъдещето на Добрич.
-
10 кмета на големи общини направихме в Русе на 14 ноември 1996 г. среща, за да обсъдим как да се обединим и да подкрепим създаването на Национално сдружение на общините.
-
Първото ръководство на НСОРБ - Димитър Калчев, кмет на Русе - председател на Управителния съвет, Николай Дачев, кмет на Габрово и Лъчезар Росенов, кмет на Добрич - заместник-председатели.
-
1997 г. - НСОРБ получи неоценима подкрепа от USAID за развитието си. За Управителният съвет на НСОРБ беше организирано обучение в Холандия от Асоциацията на холандските общини.
-
1997 г. - Тържествено заседание на Управителния съвет на НСОРБ в сградата на Учредителното събрание във Велико Търново. Първо официално честване на празника на българската община.
-
2001 г. - Пета годишнина от създаването на Националното сдружение на общините.
-
2002 г. - Първа годишна среща на местните власти в КК Албена с участието на Президента Георги Първанов.
-
Заседание на Управителния съвет на НСОРБ под председателството на Венелин Узунов, кмет на Разград.
-
Националното сдружение на общините има значителен принос в развитието на електронните услуги на местно ниво. Конференция "Информационни технологии в местното самоуправление", съвместно с IDG.
-
2006 г. - Почетна грамота "Учредител на НСОРБ" по случай 10-та годишнина на сдружението.
-
2016 г. - Награда от търговското дружество "Актив" на Националното сдружение на общините в Република България за оказваната подкрепа и участие в дейността на дружеството, по случай неговата 10-та годишнина.
рез 1995 година се кандидатирах и спечелих изборите за кмет на Добрич. Бях кмет два мандата, до ноември 2003 г. Това бяха трудни и бедни осем години за България, но в Добрич с моя екип и служителите на общината успяхме да направим много неща. Ще отбележа само газификацията на града, както и на всички обществени сгради, изграждането на компютърни кабинети в училищата, което изведе Добрич на първо място в България по компютризиране на образованието, запазването на всички културни институции и ежегодното провеждане на три големи музикални конкурса, апогея в развитието на "Добрички панаир", модернизацията на обслужването на гражданите. Добрич е първата българска община, получила "Флаг на честта на Съвета на Европа". (Линк към Отчет 1999-2003 г.)
Участвах активно в създаването на Национално сдружение на общините. Бях между инициаторите и основателите, заместник-председател и член на управителния съвет на сдружението. Добрич стана домакин на Първото общо събрание на сдружението, както и организатор на Първата годишна среща на местните власти в България.
Управителния съвет на Националното сдружение на общините бях натоварен с връзките с европейските институции. В продължение на 6 години бях член на българската делегация в Конгреса на местните и регионалните власти на Съвета на Европа, от които първите две - ръководител на делегацията. Най-значимото, което успях да постигна беше организиране на европейска кампания за подпомагане на българските общини с парични средства, храни и лекарства през 1997-98 година.
В процеса на приемане на България в ЕС отговарях за подготовката на местните власти. В Комитета на регионите на ЕС организирах и бях съпредседател на Съвместен комитет на Комитета на регионите и българските местни власти, който наблюдаваше и подпомагаше нашата подготовка за присъединяване. В последствие бях и член на българската делегация в Комитета на регионите.
-
До българското знаме в Съвета на Европа в Страсбург. България беше приета в Съвета на Европа през 1992 г.
-
Сградата на Съвета на Европа. През 1994 година е създаден Конгрес на местните и регионалните власти. Бях ръководител на българската делегация в Конгреса 1996-1998 г. и член на делегацията 2000 - 2004 г.
-
Заседание на комисия на Конгреса на местните и регионалните власти в Страсбург.
-
В пленарната зала на Европейския парламент в Брюксел. Тук заседава и Комитетът на регионите.
-
Сградата на Европейския парламент в Брюксел.
-
Българската делегация в предприсъединителния период - 2006 г.
-
Снимка за спомен с тогавашния Президент на Комитета на регионите - Michel Delebarre
-
В процеса на присъединяване на България към Европейския съюз в Националното сдружение на общините поддържах връзката с Комитета на регионите и отговарях за подготовката на българските местни власти.
-
Бях инициатор на създаването на Смесен консултативен комитет между Комитета на регионите и Националното сдружение на общините в Република България. С Lord Hanningfield бяхме съпредседатели на комитета.
-
Първо заседание на Смесения комитет в България.
-
Lord Hanningfield гостува в Добрич, където подписахме споразумение за партниране между Добрич и Essex County.
-
С д-р Красимир Мирев, Председател на УС на Националното сдружение на общините в Република България запознаваме комисията по разширението на Комитета на регионите с подготовката на българските местни власти за присъединяване към ЕС.
-
По повод приемането на България и Румъния в ЕС Комитетът на регионите организира прием.
-
Заседание на Комисията CIVEX на Комитета на регионите, на която бях член.
-
Заседание на групата на PES, в която тогава членувах.
-
Имах щастието да присъствам на тържественото заседание за отбелязване на 50-годишнината на Договора от Рим, което се състоя в Рим.
-
Моят екип - Селвете, Халит и Рамадан, прекрасни експерти и приятели.
-
Основната ми задача беше обучение на служители от администрациите и съветници от Общинските съвети на Косовските общини.
-
В Косово официалните езици са албански и сръбски. Когато изнасях лекции на български език, ми помагаше преводач на албански.
-
Програмата на проекта беше много интензивна, често се провеждаха национални срещи на общините за обсъждане на проблемите на местното самоуправление.
-
Когато аудиторията ми беше предимно мъжка, футболната терминология ми помагаше да бъда по-добре разбран как се организира общинската работа.
-
Ефективен метод за обучение е предизвикване на дискусия и активно участие на обучаемите при обсъждане на общинските проблеми.
-
Най-рисковата ми задача беше организиране на сръбско-албански проекти в конфликтната Северна Митровица, разделена на две с военна техника. Почистване брега на река Ибър в сръбската част на града от бригада от няколко етноса.
-
През 2011 година организирах учебно посещение на ръководството на община Призрен във Велико Търново.
-
В младата държава Косово да се организира силно местно самоуправление трябват много усилия и насърчаване.
-
Най-отговорната ми задача през 2011 година беше организирането на Национална конференция по електронно управление на общинско ниво "e-Government 2011".
-
Изнесох основната презентация за стъпките за създаване на електронно управление и какво трябва да извършат общините.
-
Интересът беше голям, отговорих на много допълнителни въпроси.
-
Системният администратор на проекта - Бесник, с когото заедно готвихме конференцията и който е отличен човек и приятел.
-
Природата на Косово е много красива и предлага чудесни възможности за туризъм.
-
Целият екип на проекта DEMI след една от националните срещи с общините в столицата Прищина.
-
Никога няма да забравя изпращането, което ми организираха моите косовски приятели, албанци и сърби, дошли от цяло Косово, за да сме за последен път заедно.
осово е най-вълнуващото ми приключение и преживяване извън България. Работих по проекта DEMI на Американската агенция за международно развитие в продължение на 18 месеца. Проектът имаше за цел подкрепа на местните власти на Косово, а аз отговарях за компоненти "Общинска администрация" и "Общински съвети".
Малката държава Косово е многонационална, с два официални езика - албански и сръбски, но има и община с официален език - турски. По време на едно от обученията в област Гора, когато говорех на български, в паузата към мен се приближиха няколко от обучаемите и ми казаха, че разбират какво говоря, защото имат български произход.
Косовските ми колеги, с които работих, са невероятни хора - сърдечни, открити, работливи, умни, невероятни приятели. Бях там до април 2012 година, но връзката ни продължава - чрез Фейсбук, по телефона, с имейли.